Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019  οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α3 και Α5 του σχολείου μας περιηγήθηκαν στην πόλη της Θεσσαλονίκης στα πλαίσια διδακτικής επίσκεψης με το Λεωφορείο Πολιτιστικής Διαδρομής του ΟΑΣΘ. Τους δόθηκε η ευκαιρία να ξεναγηθούν στα πολυάριθμα μνημεία της πόλης από τους αρχαίους, ελληνιστικούς, ρωμαϊκούς και βυζαντινούς χρόνους μέχρι σήμερα.

poldiadromi3

Στη συνέχεια, επισκέφθηκαν τις θεματικές εκθέσεις στο κτίριο-μνημείο του Λευκού Πύργου και απόλαυσαν τη θέα της σύγχρονης Θεσσαλονίκης από τον εξώστη του 6ου ορόφου.

Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας. Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Κόκκινου Γ., Συριανού Ε. και Ταγαρά Κ.