Το Δικαστικό Μέγαρο Θεσσαλονίκης επισκέφθηκαν την Τρίτη 25/02/2020 τα τμήματα Β1 και Β2 του σχολείου μας. Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος «Σύγχρονος κόσμος: Πολίτης και Δημοκρατία» με διδάσκουσα την Οικονομολόγο εκπαιδευτικό κα. Ταγαρά. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους και τις αίθουσες του 3ου ορόφου του μεγάρου και αφού χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες παρακολούθησαν ακροαματική διαδικασία στα πλαίσια Μονομελούς, Τριμελούς και Πενταμελούς Εφετείου Κακουργημάτων αντίστοιχα. Στη συνέχεια συνομίλησαν με την Πρόεδρο Εφετών Θεσσαλονίκης κα. Χειμαριού Καλλιρόη που απάντησε στα ερωτήματά τους, αφού προηγουμένως τους ενημέρωσε για τη δομή, την οργάνωση, τις εκδικαζόμενες υποθέσεις και τη διαδικασία που ακολουθείται στα ποινικά δικαστήρια.

Τους/τις μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Αραμπατζή Π., Τσιαντούλα Α. και Ταγαρά Κ.