Δρασεις 2014 - 2015

Το ΓΕΛ Μίκρας συμμετείχε με τη ρητορική του ομάδα στους Α΄ Αγώνες Λόγου που διοργανώθηκαν από το Κολλέγιο Ανατόλια της Θεσσαλονίκης στις 30 Ιανουαρίου - 1 Φεβρουαρίου 2015.

Οι δύο ομάδες που συμμετείχαν στο ομαδικό αγώνισμα του διττού λόγου (debate) απαρτίζονταν από τους

Βουλγαράκη Ρωμανό

Κορωναίο Αργύριο

Μιχαηλίδη Γεώργιο

Μπρέντα Ευάγγελο

Πανώρα Αικατερίνη

Σουλτάνη Θεοχάρη

Οι δύο ομάδες του σχολείου κατέλαβαν τη 15η και 16η θέση από τις 22 που έλαβαν μέρος συνολικά στο αγώνισμα του διττού λόγου.

Επίσης, στο ατομικό αγώνισμα του προτρεπτικού λόγου συμμετείχε η Πανώρα Αικατερίνη.

Στο ατομικό αγώνισμα του αυθόρμητου λόγου συμμετείχε ο Σουλτάνης Θεοχάρης.

Στο ατομικό αγώνισμα της εκφραστικής ανάγνωσης συμμετείχε η Πανώρα Αικατερίνη και ο Πάνου Άγγελος.

Τη ρητορική ομάδα οργάνωσαν και προετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί Θεοδωρίδου Ελπίδα και Σταύρος Καραγεωργάκης.

Αγώνες Λόγου 2015

Ημέρα κατά της βίας και του ρατσισμού

Στις 6 Οκτωβρίου 2014, στο πλαίσιο της «ημέρας κατά της βίας και του ρατσισμού» το σχολείο μας οργάνωσε μια σειρά από δράσεις, στις οποίες συμμετείχαν ενεργά και με μεγάλο ενθουσιασμό  οι μαθητές, οι μαθήτριες και  οι εκπαιδευτικοί. Θέλοντας να στείλουν μήνυμα υπέρ της ισότητας και κατά της βίας και των διακρίσεων πήραν μέρος σε αθλητικούς αγώνες και σε ποικίλες άλλες δραστηριότητες, όπως κατασκευή κολάζ, ανάρτηση πανό με αντιρατσιστικό περιεχόμενο και συζητήσεις γύρω από την ξενοφοβία, τις διακρίσεις και τη βία.

Αθλητικές Εκδηλώσεις

Κατασκευή Κολάζ