Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019 τρία τμήματα της Α’ Λυκείου (Α1, Α2, Α4) πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη μέσα στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών στο 21ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης στην Αποθήκη 1 στο Λιμάνι. Τα παιδιά και οι συνοδοί τους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δύο ντοκιμαντέρ. Το πρώτο με τίτλο “Yesterday/Tomorrow” παρουσίαζε δεκατέσσερις νέους από το Μαρόκο, καινούριες αφίξεις σ’ ένα κέντρο υποδοχής προσφύγων της Ισπανίας , οι οποίοι συμφωνούν να πάρουν μέρος σ’ ένα θεατρικό πρότζεκτ. Το δεύτερο ντοκιμαντέρ με τίτλο “SkipandtheRhythmRangers” ακολουθεί μια ομάδα εφήβων από την Ολλανδία, οι οποίοι έχουν δημιουργήσει μια ομάδα χορού που ετοιμάζεται να διαγωνιστεί για τον τίτλο του καλύτερου χορευτικού σχήματος για ένα τηλεοπτικό πρόγραμμα. Βλέπουμε την προετοιμασία 5 αγοριών, που παρά τα πειράγματα στο σχολείο – γιατί ο χορός είναι μόνο για κορίτσια – και παρά τους περισπασμούς της εφηβείας συνεχίζουν την προετοιμασία τους.

Μετά από κάθε προβολή ακολουθούσε γόνιμος διάλογος που πραγματευόταν το θέμα της κάθε ιστορίας. Τα σχόλια των μαθητών/τριών μας ήταν ενθουσιώδη.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Αραμπατζή Β., Βενέτη Α., Παπαϊωάννου Χρ., Φανουργάκης Π.

documentaries