Την Παρασκευή 4/5/2018 οι μαθητές/τριες της ομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον χώρο εκδηλώσεων του ΒΑΦΟΠΟΥΛΕΙΟΥ Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Θεσσαλονίκης για να παρουσιάσουν την δράση που υλοποίησαν με θέμα: «Κλικ, προστάτευσε την ελεύθερη πρόσβαση των Α.Μ.Ε.Α. σε δημόσιους χώρους» και να παρακολουθήσουν τις παρουσιάσεις των δράσεων μαθητών/τριών άλλων σχολείων του Περιφερειακού Δικτύου «Κλικ, προστάτευσέ το!» 2017-18.

VAFOPOULEIO7

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφθηκαν την Έκθεση Φωτογραφίας με τίτλο «Κλικ, προστάτευσέ το!» που βρίσκεται στον 5ο όροφο του ΒΑΦΟΠΟΥΛΕΙΟΥ Πνευματικού Κέντρου και στην οποία οι μαθητές/τριες των σχολείων του δικτύου αποτυπώνουν με καλλιτεχνικό τρόπο μέσα από τον φωτογραφικό φακό τις δράσεις τους. Ανάμεσα στις φωτογραφίες της έκθεσης ξεχώρισε αυτή του μαθητή Φερενίδη Χρήστου (Β5) η οποία και βραβεύτηκε ως η φωτογραφία με το Καλύτερο Περιβαλλοντικό Μήνυμα.

Η εν λόγω Έκθεση Φωτογραφίας θα διαρκέσει από τις 2 – 18 Μαΐου 2018 και μπορείτε να την επισκεφθείτε κατά τις ώρες λειτουργίας του Πνευματικού Κέντρου.

Στην παραπάνω εκπαιδευτική επίσκεψη τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι καθηγήτριες: Ταγαρά Κωνστάντζα και Παπαβλασοπούλου Ευαγγελία.