Στο ΓΕΛ Μίκρας υπό την καθοδήγηση της κας Κατερίνας Μπαρμπέρη, Κοινωνιολόγου και της κας Χρυσούλας Παπαϊωάννου, καθηγήτριας Αγγλικής προετοιμάστηκε ομάδα 26 μαθητών για το πρόγραμμα της «Βουλής των Εφήβων».

Η «Βουλή των Εφήβων» είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Βουλής των Ελλήνων, το οποίο διοργανώνεται από το 1995 σε ετήσια βάση σε συνεργασία με τα Υπουργεία Παιδείας Ελλάδας και Κύπρου. Στόχος του προγράμματος είναι η εξοικείωση των μαθητών με τον τρόπο λειτουργίας του Κοινοβουλίου, αλλά και η ανάδειξη του ρόλου του πολίτη στη σύγχρονη δημοκρατική κοινωνία.

Φέτος, ανάμεσα στους έφηβους βουλευτές θα βρίσκεται και ως εκπρόσωπος του σχολείου μας ο μαθητής της Β’ Λυκείου Κομπούδης Πασχάλης. Ο Πασχάλης, μετά από την συμμετοχή του στις διάφορες δραστηριότητες του προγράμματος, αναδείχτηκε ένας από τους τριακόσιους τακτικούς έφηβους βουλευτές οι οποίοι παίρνουν μέρος στις τετραήμερες εργασίες της Συνόδου της «Βουλής των Εφήβων» που πραγματοποιούνται το καλοκαίρι στην Αθήνα, στο κτήριο της Βουλής των Ελλήνων.