Στις 11 με 16 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε η εξαήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου.

Ένας υπέροχος καιρός, 75 μαθητές γεμάτοι όρεξη και θετική ενέργεια, πέντε συνοδοί καθηγητές, πολύ καλή οργάνωση από το ταξιδιωτικό γραφείο που ανέλαβε την εκδρομή, αποτέλεσαν τα βασικά συστατικά για μια εκδρομή που θα μας μείνει αξέχαστη….

Πρώτη μέρα: προσγείωση στη Μπρατισλάβα. Η μικρή αυτή όμορφη πόλη, πρωτεύουσα της Σλοβακίας, με το μεσαιωνικό της μυστήριο, έδωσε ένα πρώτο δείγμα για όσα θα ακολουθούσαν. Απόγευμα της ίδιας μέρας: Βουδαπέστη. Σούρουπο και τα φώτα είχαν ήδη ανάψει γύρω και πάνω από το Δούναβη. Η μαγεία της ουγγρικής πρωτεύουσας μας καλωσόριζε με τον καλύτερο τρόπο!

Την επόμενη μέρα από νωρίς αρχίσαμε την περιήγηση στο «Παρίσι της Ανατολής», όπως αποκαλείται η Βουδαπέστη. Η Βούδακαι η Πέστη με τις οκτώ εντυπωσιακές γέφυρες και την πιο ξακουστή Γέφυρα των Αλυσίδων να στολίζει το Δούναβη σαν ένα λαμπερό περιδέραιο. Το κτίριο του Κοινοβουλίου, η συνοικία του Κάστρου, η θέα από τον περίφημο Πύργο των Ψαράδων, η βασιλική εκκλησία του Αγίου Στεφάνου , όλα ξεδιπλώνονταν μοναδικά μπροστά μας. Η λεωφόρος Andrássy με έναν «αέρα» Παρισιού, η «καρδιά» του εμπορικού κέντρου της Βουδαπέστης. Θαυμάσαμε τα αρχιτεκτονικά «διαμάντια» και καταλήξαμε στην πλατεία των Ηρώων. Ευχάριστη έκπληξη , το νησί της Μαργαρίτας στη μέση του Δούναβη!

Την τρίτη μέρα σειρά είχε η Βιέννη. Μετά από ένα ταξίδι τεσσάρων ωρών η Αυστριακή πόλη μας υποδέχτηκε χαρίζοντάς μας απλόχερα τη μεγαλοπρέπειά της. Μια πόλη γεμάτη από αριστοκρατικά παλάτια, που στέγασαν γενιές Αψβούργων επί έξι αιώνες βασιλείας. Επισκεφτήκαμε τα μπαρόκ Ανάκτορα Σενμπρούν , το παλάτι Hofburg στο κέντρο της Βιέννης, ένα τεράστιο συγκρότημα με τα πολυτελή αυτοκρατορικά διαμερίσματα, όπου μάθαμε τα πάντα γύρω απ’ τη “θλιμμένη πριγκίπισσα”, τον Καθεδρικό ναό του Αγίου Στεφάνου με το νότιο πύργο του να φτάνει τα 136.7 μέτρα ,το Κοινοβούλιο της Αυστρίας και τόσα άλλα. Περιπλανηθήκαμε μαγεμένοι, φωτογραφηθήκαμε μέχρι τελικής πτώσης και συνεχίσαμε την περιήγηση. Σοκολατάκια, μαγνητάκια, καρτ ποστάλ και ατελείωτος Gustav Klimt γέμισαν το λεωφορείο στην επιστροφή μας στη Βουδαπέστη.

Τέταρτη μέρα, παραδουνάβια χωριά και …..Renaissance Restaurant!! Μεσαιωνικές φορεσιές, στέμματα , σκήπτρα και σπαθιά μας ταξίδεψαν σε άλλες εποχές! Μαθητές και καθηγητές περιφερόμαστε στη μεσαιωνική σάλα ως βασιλείς, γελωτοποιοί ή αξιωματούχοι ανάμεσα σε ζαρκαδόσουπες, χήνες, αγριογούρουνα και άλλα εδέσματα της περιοχής!

Η εκδρομή λίγο λίγο φτάνει στο τέλος της…. Πέμπτη μέρα αφήνουμε τη Βουδαπέστη και με τα λεωφορεία μας αρχίζουμε έναν ατέλειωτο κατήφορο 1000 και πλέον χιλιομέτρων ως τη Θεσσαλονίκη. Ενδιάμεσος σταθμός το Βελιγράδι. Βαλκάνια χρώματα και μυρωδιές, πιο γνώριμες στη δική μας κουλτούρα, γέμισαν τη βόλτα μας στο ιστορικό κέντρο του Βελιγραδίου. Αξέχαστη θα μείνει και η επίσκεψη στο μουσείο του Νίκολα Τέσλα η οποία αντάμειψε τους επίδοξους φυσικούς της θετικής μας κατεύθυνσης και όχι μόνο…

Και φτάνει η μέρα της επιστροφής… Πρόσωπα θλιμμένα, βαλίτσες και σακούλες γεμάτες με αναμνήσεις από κάθε στιγμή της εκδρομής επιβιβάζονται στα λεωφορεία. Τραγούδια, γέλια και φωνές αλλά και ατελείωτες «Παλερμικές» κόντρες και διαφωνίες γέμισαν τις 12 ώρες της οδικής επιστροφής μας.

Πώς να χωρέσουν τόσες στιγμές σε λίγες αράδες; Και πώς να κλείσεις αυτό το αφιέρωμα στη φετινή

εκδρομή μας; Μα με ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στα υπέροχα αυτά παιδιά της Γ΄ Λυκείου που με το χαμόγελο, την υπακοή και τη διάθεση τους για συνεργασία συντέλεσαν ώστε η εκδρομή να ολοκληρωθεί με απόλυτη ασφάλεια και με τις ομορφότερες αναμνήσεις!!

Οι καθηγητές που συνόδευσαν τους μαθητές ήταν οι: Μαίρη Τζιομάλλου, Θεόδωρος Λάππας, Αποστολία Βενέτη, Ευαγγελία Παπαβλασοπούλου και Χρυσούλα Παπαϊωάννου.