Συμμετοχή στην 1η μαθητική συνάντηση – Πραγματοποίηση εκπαιδευτικής επίσκεψης στους Κήπους του Πασά και περιήγηση στην Άνω Πόλη

Στις 21/03/2018 οι μαθητές/τριες της ομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του σχολείου μας συμμετείχαν στην 1η Μαθητική Συνάντηση που συνδιοργάνωσαν το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, το 7ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης και το ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού και Βερτίσκου στους Κήπους του Πασά στην Άνω Πόλη.

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν σε ένα πολύ όμορφο μέρος της Θεσσαλονίκης με μαθητές και μαθήτριες άλλων γυμνασίων και λυκείων της Θεσσαλονίκης, της Χαλκιδικής και της Κατερίνης που υλοποιούν παρόμοια με αυτούς προγράμματα στα σχολεία τους. Αρχικά, μέσα από ομαδικά παιχνίδια γνωρίστηκαν με παιδιά από άλλες περιοχές και ανακατεύθηκαν με ομάδες άλλων σχολείων. Στη συνέχεια, περιηγήθηκαν στα στενά της Άνω Πόλης και ανακάλυψαν με τον φακό τους τις ομορφιές της. Πιο συγκεκριμένα, επισκέφθηκαν τον Ναό του Οσίου Δαβίδ (5ος αι.), τη Βιβλιοθήκη της Άνω Πόλης (19ος αι.), τον Ναό του Αγ. Νικολάου Ορφανού (14ος αι.), τα Βυζαντινά Λουτρά της Άνω Πόλης (13ος-14ος αι.) και τους Κήπους του Πασά. Τέλος, συμμετείχαν σε έναν διαγωνισμό φωτογραφίας στα πλαίσια του προγράμματος.

Επέστρεψαν στο σχολείο γεμάτα με νέες εικόνες, γνωριμίες, εμπειρίες, αναμνήσεις, πλούσια σε συναισθήματα. Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους της 1ης μαθητικής συνάντησης για την άψογη οργάνωση και τις πλούσιες εμπειρίες που μας χάρισαν.

Στην παραπάνω εκπαιδευτική επίσκεψη συνόδευσαν τους μαθητές/τριες οι καθηγήτριες: Ταγαρά Κωνστάντζα, οικονομολόγος, η κα Παπαβλασοπούλου Εύα, φυσικός, υπεύθυνες του προγράμματος Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του σχολείου μας και η κα Κρέζιου Άννα, βιολόγος.