Πραγματοποίηση Εκπαιδευτικής Επίσκεψης

Την Τετάρτη 14/02/2018 οι μαθητές/τριες της ομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του σχολείου μας πραγματοποίησαν την πρώτη τους Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Κέντρο Εκπαίδευσης και Αποκατάστασης Τυφλών (Κ.Ε.Α.Τ) Θεσσαλονίκης στα πλαίσια του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο «Κλικ, προστάτευσε την ελεύθερη πρόσβαση των ΑΜΕΑ σε δημόσιους χώρους».

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους του Κ.Ε.Α.Τ (Σχολή Τυφλών) και ενημερώθηκαν πάνω σε θέματα προσβασιμότητας σε δημόσιους χώρους των ατόμων με οπτική αναπηρία. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους, φορώντας μαύρες μάσκες για να μη βλέπουν, οδηγήθηκαν σε δρόμους και καταστήματα της περιοχής από το προσωπικό του Κ.Ε.Α.Τ Θεσσαλονίκης και βίωσαν έντονα το αίσθημα της απώλειας της όρασης. Συνειδητοποίησαν την ευθύνη που φέρουμε ως πολίτες για την προστασία της ελεύθερης πρόσβασης σε δημόσιους χώρους σε Α.Μ.Ε.Α. και αναμένεται να μεταφέρουν τις εμπειρίες τους στο κοινωνικό τους περιβάλλον συμβάλλοντας με τον τρόπο τους στην ευαισθητοποίησή του.

Ευχαριστούμε το προσωπικό του Κ.Ε.Α.Τ για τις αξέχαστες εμπειρίες που μας χάρισε και του ευχόμαστε καλή συνέχεια στο έργο του.

Υπεύθυνοι της ομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είναι οι κες Ταγαρά Κωνστάντζα, Οικονομολόγος και Παπαβλασοπούλου Ευαγγελία, Φυσικός, οι οποίες και συνόδευσαν τους μαθητές στην παραπάνω επίσκεψη.