Το Νοέμβριο του 2017 οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 του σχολείου μας πραγματοποίησαν την πρώτη τους Διδακτική Επίσκεψη για το σχολικό έτος 2017-18.

Συγκεκριμένα, αρχικά περιηγήθηκαν με το Λεωφορείο Πολιτιστικής Διαδρομής του ΟΑΣΘ στην ιστορία της πόλης της Θεσσαλονίκης και είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στα πολυάριθμα μνημεία της από τους αρχαίους, ελληνιστικούς, ρωμαϊκούς και βυζαντινούς χρόνους μέχρι σήμερα.

Στη συνέχεια, μετέβησαν πεζή από τον Λευκό Πύργο στο λιμάνι της πόλης όπου επισκέφθηκαν το δεύτερο μέρος της τριμερούς έκθεσης «Κοινοί Ιεροί Τόποι» στο Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης. Εκεί οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε ένα φωτογραφικό οδοιπορικό που παρουσιάζει τόπους συνύπαρξης και αμοιβαιότητας, αλλά και αντίθετα, περιπτώσεις διεκδίκησης και σύγκρουσης μεταξύ των τριών μονοθεϊστικών θρησκειών. Η διοργάνωση της παραπάνω έκθεσης εντάσσεται στο Παράλληλο Πρόγραμμα της 6ης Μπιενάλε Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης και στο Παράλληλο Πρόγραμμα των 52ων ΔΗΜΗΤΡΙΩΝ.

Συνόδευσαν οι καθηγήτριες κ. Κωνστάντζα  Ταγαρά, Χρυσούλα Κοτανίδου, και Σαφία Μιχαηλίδου.