Τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2017, στις 10:00 πρωί πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της σχολικής Βιβλιοθήκης του σχολείου μας, που βρίσκεται στο ισόγειο του παλαιού κτιρίου.

Τη Βιβλιοθήκη εγκαινίασαν η Διευθύντρια του Σχολείου, Λαμπρινή Φρόση, και ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Δήμου Θέρμης, Στέλιος Αποστόλου.

Η Βιβλιοθήκη περιλαμβάνει πλούσιο εκδοτικό και εικονογραφικό υλικό, ποικίλης ύλης και ενδιαφέροντος. Σε αυτή μπορεί κανείς να βρει βιβλία επιστημονικά, λογοτεχνικά, ψυχολογίας, εκπαιδευτικά, εγκυκλοπαίδειες, καθώς και εκπαιδευτικό υλικό σε ψηφιακή μορφή.

Προς το παρόν ο χώρος θα λειτουργήσει ως δανειστική βιβλιοθήκη για τους/τις μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς του ΓΕΛ Μίκρας, ως αναγνωστήριο και ως χώρος δημιουργίας ομαδικών ή ατομικών εργασιών.

Μελλοντικός στόχος μας είναι το  να αποτελέσει η Βιβλιοθήκη έναν ελκυστικό και άνετο χώρο δημιουργικότητας, καινοτομίας και πρόσβασης στο Διαδίκτυο. Φιλοδοξούμε να γίνει το «στέκι» για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, με υπηρεσίες που δίνουν έμφαση στην ανάπτυξη και την έκφραση της δημιουργικότητας.

Η Διευθύντρια του ΓΕΛ Μίκρας, Λ. Φρόση, ευχαρίστησε τον Αντιδήμαρχο Παιδείας και τη Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Θέρμης για τη συμβολή τους στη δημιουργία της Βιβλιοθήκης και τους ζήτησε να υποστηρίξουν τον εμπλουτισμό της με βιβλιακό υλικό, και τον εξοπλισμό της με ηλεκτρονικούς υπολογιστές.