Την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2019 η ομάδα μαθητών/μαθητριών  με τις καθηγήτριές τους Μαίρη Τζιομάλλου και Χρυσούλα Παπαϊωάννου στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning έκαναν ένα walking tour στα Μνημεία Πολιτιστικής κληρονομιάς στα πλαίσια της βιωματικής εμπέδωσης του φετινού προγράμματος “Natural and Cultural Heritage”, συγκεντρώνοντας υλικό για την παρουσίαση στο  Ιταλικό σχολείο  που συμμετέχει στο πρόγραμμα.

DSC 0044

Με ξεναγούς τους(τις) ίδιους(ιες) τους(τις) μαθητές(τριες) ανηφορίσαμε στα Βυζαντινά Τείχη που αποτελούσαν την οχύρωση της βυζαντινής πόλης και στον Πύργο του Τριγωνίου, επισκεφτήκαμε την ιστορική Μονή Βλατάδων με την κατανυκτική ατμόσφαιρα, τον Όσιο Δαβίδ με τα μοναδικά ψηφιδωτά, κατηφορίσαμε στα στενά της Άνω Πόλης, όπου αισθανθήκαμε ότι ο χρόνος σταμάτησε, μέχρι το Τσινάρι και το Μαυσωλείο του Μουσά Μπαμπά, επισκεφτήκαμε το Αλατζά Ιμαρέτ,  αρχιτεκτονική κληρονομιά της Οθωμανικής περιόδου της ιστορίας της πόλης μας, εξερευνήσαμε την Αρχαία Ρωμαϊκή Αγορά με το Ωδείο και την Κρυπτή Στοά που είναι από τα σημαντικότερα Ρωμαϊκά μνημεία της Θεσσαλονίκης, το Μπέη Χαμάμ (Λουτρά ο Παράδεισος)  με τις εντυπωσιακές διακοσμητικές συνθέσεις και τους υπέροχους τρούλους, διασχίσαμε την Πλατεία Άθωνος και καταλήξαμε στην Πλατεία Αριστοτέλους μέχρι το παραλιακό μέτωπο.

Απολαύσαμε τη Θεσσαλονίκη από ψηλά με το βλέμμα μας να την αγκαλιάζει από Ανατολή μέχρι τον Όλυμπο και από Βορρά μέχρι το Νότο εκεί που κλείνει ο Θερμαϊκός κόλπος.

Απολαύσαμε τη Θεσσαλονίκη από την Πλατεία Αριστοτέλους μέχρι τα Κάστρα, την υπέροχη αρχιτεκτονική των κτιρίων και σκεφτήκαμε πώς θα ήταν η Θεσσαλονίκη αν τα σχέδια ανοικοδόμησης της Θεσσαλονίκης του Γάλλου αρχιτέκτονα  Ερνέστ Εμπράρ είχαν ολοκληρωθεί μετά την πυρκαγιά του 1917!