Η ομάδα μαθητών/τριών του eTwinning προγράμματος που πραγματοποιείται για τη σχολική χρονιά 2019-20, συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα εντοίχια ψηφιδωτά της Θεσσαλονίκης» που συνδιοργάνωσαν η Εφορεία Αρχαιοτήτων Πόλης Θεσσαλονίκης και το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, την Τρίτη 22 Οκτωβρίου 2019.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ξεκίνησε με ξενάγηση στη Ροτόντα από την αρχαιολόγο κα Πέλλη Μάστορα στη Ροτόντα όπου αφού άκουσαν την ιστορία του υπέροχου αυτού μνημείου, θαύμασαν τα ψηφιδωτά της αλλά και τα αυθεντικά και αντίγραφα των ψηφιδωτών της Ραβέννας που φιλοξενούνται εκεί.

Στη συνέχεια μετέβηκαν στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού και συγκεκριμένα στο εργαστήριο συντήρησης όπου είχαν τη δυνατότητα να μπουν στην τέχνη του εντοίχιου ψηφιδωτού, να  ενημερωθούν για τις τεχνικές συντήρησης και διατήρησής τους και να καταρτιστούν ως προς τις καλλιτεχνικές και επαγγελματικές προοπτικές που ανοίγονται στον τομέα αυτό.

Τελική στάση στην Νέα παραλία όπου ΄κρύφτηκαν΄ κάτω από τις Ομπρέλες, το γλυπτό του Γιώργου Ζογγολόπουλου.

΄΄Εκδρομή χαραγμένη και αυτή στη μνήμη΄΄ !! είπε χαρακτηριστικά η Έλενα.