Δρασεις 2015 - 2016

Τρία τμήματα της Α? Λυκείου (Α3, Α4, Α5) επισκέφτηκαν στις 29 Μαρτίου 2016 την έκθεση για τον Ελύτη στο Τελλόγλειο που οργανώθηκε με αφορμή τα 20 χρόνια από το θάνατο του ποιητή. Η έκθεση συγκεντρώνει έναν πλούτο έργων, ερεθισμάτων και συμβολισμών που, με όχημα τον λόγο και τις εικόνες του ποιητή,  οδηγούν σπουδαίους σύγχρονους δημιουργούς.

ELITIS 0

22 μαθητές/τριες της Α? Λυκείου μαζί με τις καθηγήτριες Μπαρμπέρη Αικατερίνη, Παπαϊωάννου Χρυσούλα και Καραγιάννη Ευθυμία ταξίδεψαν από τις 17/3/2016 ως τις 22/3/2016 στο Παρίσι και τις Βρυξέλλες στα πλαίσια δύο προγραμμάτων αγωγής υγείας που εκπονήθηκαν στο σχολείο μας με θέμα τα δικαιώματα του ευρωπαίου πολίτη. Επισκέφτηκαν το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο, το Parlamentarium, πλήθος μουσείων και στις δύο πόλεις και συμμετείχαν στο role play του Parlamentarium, όπου βιωματικά έμαθαν για τις ευθύνες και τις αρμοδιότητες ενός ευρωβουλευτή. Έτσι, οι μαθητές/τριες δίκαια έλαβαν βεβαίωση από τον Martin Schulz, τον πρόεδρο του ευρωπαϊκού κοινοβουλίου, που πιστοποιεί τις γνώσεις τους για τη νομοθετική διαδικασία στη Ευρωπαϊκή Ένωση.

Στις 15/3/2016 το Α4 επισκέφτηκε το Μουσείο Κινηματογράφου και συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το φύλο στην οθόνη» στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.

cinema

Το Γενικό Λύκειο Μίκρας συμμετείχε στο 2ο Συμπόσιο της Unesco με θέμα την αειφορία στην εκπαίδευση στις 4-5/3/2016. Οι μαθητές/τριες της Β? τάξης που εκπροσώπησαν το σχολείο ήταν οι: Κορωναίος Αργύρης, Αναγνωστίδης Δημήτρης, Ιλιονίου Αντρέας, Ζαφειράτη Τζένη,Χρηστίδου Πέλλα, Ξυδοπούλου Χαρά, Βότσαρη Δήμητρα, Μαρτίνη Ελένη, Λιάτη Βέρα, Γίδαρη Σταυρούλα.

unesco

Στην εικαστική έκθεση του συμποσίου έδωσαν έργα τους οι: Καλεμκερίδου Αποστολία, Μαρσιανούδης Πασχάλης, Κιφοκέρη Άννα, Ιλιονίου Αντρέας (γλυπτό)

unesco2

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στo 14o Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών που διοργανώθηκε στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή στις 20-22 Νοεμβρίου 2015. Οι μαθητές-τριες που συμμετείχαν ήταν οι εξής: Μανώλη Παναγιώτα και Τάνη Άννα από τη Γ? Λυκείου, Παπαγιάννης Σταύρος, Παραστατίδου Καλλιόπη, Περδικούρη Αικατερίνη, Παντελίδου Μαρίνα, Σκούμπα Μαριάνθη και Τζιουβάρα Δέσποινα από την Α? Λυκείου. Εκπροσώπησαν ως πρεσβευτές τις χώρες Βενεζουέλα και Ιράκ. Οι καθηγήτριες που ανέλαβαν την προετοιμασία των μαθητών-τριών ήταν η Παπαϊωάννου Χρυσούλα και η Καραγιάννη Ευθυμία.

Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδας

Ο μαθητής Δημήτρης Καλταπανίδης και η μαθήτρια Κατερίνα Πανώρα, από τη Β? Λυκείου και οι δύο, συμμετείχαν στην 32η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος (Ε.Κ.Ν.Ε.). Μάλιστα, η Κατερίνα Πανώρα διακρίθηκε και συμπεριλήφθηκε μέσα στους 30 μαθητές που θα συμμετάσχουν την άνοιξη του 2016 σε εθνικά ή περιφερειακά φόρα σε πόλεις της ευρωπαϊκής ένωσης στο εξωτερικό. Τους μαθητές προετοίμασαν οι καθηγήτριες Παπαϊωάννου Χρυσούλα και Καραγιάννη Ευθυμία.

Συμμετοχή Μαθητών του Σχολείου μας στο Πρόγραμμα Euroscola

Δύο μαθητές του σχολείου μας, η Μπέκα Ευαγγελία και ο Στεφανίδης Βασίλης της Β? τάξης, επιλέχτηκαν με το πρόγραμμα Euroscola, μαζί με άλλους 22 μαθητές της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, να ταξιδέψουν στο Στρασβούργο για να συμμετέχουν στην ημερίδα που διοργάνωσε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις 27 Νοεμβρίου 2015.

euroscola1

euroscola2