Δρασεις 2013 - 2014

Ομάδα Γονέων

Η Διεύθυνση του 1ου ΓΕΛ Μίκρας και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ανέλαβαν την πρωτοβουλία να προσφέρουν εξειδικευμένη επιστημονική βοήθεια στους γονείς των μαθητών για τη διαμόρφωση αποτελεσματικών οικογενειακών σχέσεων με ενδυναμωμένους γονείς, ανταποκρινόμενους σε μια ποιοτική γονική σχέση με στόχο την ανάπτυξη παιδιών ικανών στην αντιμετώπιση των προκλήσεων της ζωής τους.

Έτσι, στο Γενικό Λύκειο Μίκρας, στον Τρίλοφο, λειτούργησε για δύο μήνες (δίωρες εβδομαδιαίες συναντήσεις) Βιωματική Ομάδα Γονέων με θέμα «Προβλήματα Εφηβικής Ηλικίας και Σχέσεις Γονέων με Εφήβους»

Οι ειδικότερες θεματικές στις οποίες εστίασε η ομάδα ήταν:

·        οι συμπεριφορές, τα συναισθήματα και οι αλλαγές κατά την εφηβική ηλικία,

·        τα όρια και πώς αυτά μπορούν να τεθούν από την πλευρά των γονέων

·        η σχολική επίδοση και οι προσδοκίες των γονέων

·        οι ταυτότητες, οι ρόλοι και οι σχέσεις των φύλων στην εφηβεία

·        η χρήση του διαδικτύου.

Την ομάδα οργάνωσε και συντόνισε εθελοντικά η Λίνα Φρόση, ψυχολόγος, Διδάκτορας Τμήματος Ψυχολογίας Α.Π.Θ. και Διευθύντρια του ΓΕΛ Μίκρας

Αγαπώ το σχολείο μου? Φροντίζω το σχολείο μου

Το Σάββατο, 2 Νοεμβρίου 2013, μαθητές και εκπαιδευτικοί του ΓΕΛ Μίκρας με τη στήριξη και τη συμμετοχή του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων δείξαμε έμπρακτα την αγάπη μας για το σχολείο. Σε μια ατμόσφαιρα ?εργασίας και χαράς βάψαμε εξωτερικούς τοίχους, ζωγραφίσαμε σε κάποιους από αυτούς, φυτέψαμε δέντρα.